Svatební sezóna v plném proudu

Svatební sezóna je v plném proudu, tak jsem se rozhodla napsat pár slov o mém pohledu na tuto událost.

Ačkoliv fotím už poměrně dlouho, tak svatby teprve třetí rok. Dlouho jsem si na tuto "disciplínu" netroufala. Jsem člověk, který si musí být jistý, že to zvládne a nenechávám nic náhodě. Byla jsem si vědoma a stále jsem, že svatba je událost, u které nemohu říct: " Jé promiň, jaksi mi to nevyšlo. Nešlo by to zopáknout někdy jindy?" Proto jsem svatby dlouho odříkala, chtěla jsem mít jistotu zkušeností a zároveň i technickou zálohu. Vyrazit na svatbu bez záložního fotoaparátu pro mě bylo nemyslitelné. I dnes před každou svatbou prožívám zvláštní chvění - no řeknu na rovinu docela stres :-D, i když je to už v podstatně menší míře, než když jsem fotila svatbu poprvé. Nervozita spíše z toho, co bude, nebo nebude dle plánu - a takových věcí se děje na svatbě mnoho. Jednou jsem četla, že svatební fotograf se dá přirovnat k válečnému fotografovi, a mně nezbývá než souhlasit. Opravdu není lehké být stále ve střehu, aby se ty důležité okamžiky nepropásly, zároveň běžet v hlavě nápady a také přemýšlet, co a jak nastavit, kterým objektivem zrovna fotit atd. Po svatbě vždy bývám opravdu vyčerpaná, ale zároveň plná adrenalinu a většinou i krásných pocitů z právě prožité svatby. Často zjistím až při zpracovávání fotek,co se tam vlastně dělo, asi jsem nastavena na nějaký automatický režim :-).

A co mě nejvíce na svatbách baví? Jsou to právě ty neplánované okamžiky, chvíle propuknutí emocí, ať už dojetí, lásky nebo radosti. Toto jsou pro mě záběry, které jsou pro mě důležité, už dlouho ne ty "formální" tj. zachytit prstýnky, první polibek, podpisy - proto už nejsem tak nervózní jako dřív. Málokdo před oltářem nechá průchod všem svým citům, ty nejsrdečnější chvíle jsou většinou mimo tyto formální části dne, a to je důvod, proč dávám přednost focení svateb od příprav a ne jen obřadům. Spousta lidí si myslí, že obřad je to nejdůležitější, ale pro mě není. Na jakou fotku se raději za čas podíváte? Na tu, jak stojíte nervozní před oltářem, nebo na tu, kde si ráno s maminkou padnete do náruče a se slzičkami v očích si řeknete, jak se máte rádi? Toto jsou pro mě fotky s hodnotou nejvyšší a nejraději je fotím. Zároveň mám zkušenost, že na svatbách, kde jsem s nimi od příprav, nebo alespoň po delší dobu než jen obřad, jsem tak nějak součástí svatebního dne. Nepřipadám si tam jako "jen" pracující, ale jsem váženým členem celého dne. Často snad mohu pomoci překonat i některé neplánované situace a svatebčané u mě hledají oporu, protože "Já jsem přeci na svatbě každý týden" :-). Ano, ráda prožívám toto vše s Vámi, proniknu do hloubi rodiny, poznám, kdo je pro novomanžele nejdůležitější, a na ty se pak i zaměřím, aby právě oni na fotkách nescházeli. Někdy si na tu Vaši rodinku tak zvyknu, že se mně nechce přestat být její součástí a najdu ve Vás další přátelé.

Mám ráda vybočení ze zaběhnutých standardů, to, když si to novomanželé chtějí užít a ne být jen otrokem nutných formalit. Ráda poznávám nová krásná místa a nevadí mi na tato místa cestovat.

Po svatbě pro mě nastává jedna velká "šichta". Zpracování fotografií věnuji hodně času. Na každou fotku sáhnu, žádnou nedostanete, aniž by neprošla  mýma rukama. Často je to kolem 500 fotek, co ode mě dostáváte, takže si možná někdo z Vás dokáže představit, kolik práce zatím ještě je. Je pro mě důležité, aby si mě lidé vybírali dle mé práce a finálního výsledku, ne dle ceny , nebo že jsou prostě nejblíž. Je za tím spousta hodin práce, úsilí, věčného sebevzdělávání, hledání inspirace a v neposlední řadě i investic, ale především lásky k focení a touhy zachytit záběry, které nenechají žádné oko suché. Každý fotograf má své portfolio a podle toho vybírejte, nikdy podle ničeho jiného! Nechtějte po mně,prosím, fotky, které jste viděli u někoho jiného a nejsou můj styl. Určitě je hodně o domluvě a vše spolu projdeme na předsvatební schůzce, ale když si mě rezervujete, rezervujete si můj styl focení a ponecháte mi určitou volnost pro zachycení Vašeho dne. Pokud jsem tlačena směrem, který mi není vlastní, nejsem to já a blokuje se má nápaditost a na fotkách se to odrazí. Jsem ráda, že si mohu vybírat, co chci a co nechci fotit, stejně jako Vy si můžete vybírat, kdo právě nafotí Váš den, fotografů je spousta a každý má svůj styl.

Na závěr děkuji všem, co si vybrali mě, právě proto, že máte rádi moje fotky ;-) <3